موقعیت شما: آرشیو نشریه>سال سوم>شماره بیست و ششم، خرداد 1390>معرفی - خانه هنرمندان ایران
ستون های رومی بر خانه های ایرانی. تحلیلی بر سیمای شهری خیابان ارم با رویکرد زمینه گرا(شماره اول)
معرفی و بررسی دو همایش در حوزه سیما و منظر شهری گزارش اجمالی از گردهمایی انجمن شهرسازان قم باموضوع شناخت بافت های فرسوده

تبلیغات

final-m-site

 

Logo-

معرفی - خانه هنرمندان ایران سال سوم، شماره بیست و ششم، خرداد 1390 /معرفی،

نوشته شده توسط  نفیسه ابراهیمی / دانشجوی کارشناسی ارشد طراحی شهری /nafisehebrahimi29@gmail.com

 نام خانه هنرمندان برای هر اهل ذوق و دوستدار هنر و همچنین معماران که معمولا خود را از این وادی جدا نمی بینند ، غریبه نیست . اما به دلیل اهمیت جایگاه این مرکز در میان هنرمندان و معماران معرفی اجمالی آن خالی از لطف نخواهد بود .

ذکر این نکته نیز ضروری است که جای خالی چنین خانه ای برای اهالی فرهنگ و هنر در شهر قم بسیار خالی است. شاید نه به قوت و کثرت فعالیت های خانه هنرمندان ایران، اما به تناسبی از پایتخت، نظیر چنان فعالیت هایی در شهر ما نیز روی می دهد برنامه ریزی و ساماندهی آنها، توجه مدیران و متولیان امر فرهنگ و هنر را می طلبد.

1

تصویر1، نمایی از خانه هنرمندان در بهار

سابقه این خانه

خانه‌ي هنرمندان ايران در سال 1377 با بازسازي بنايي متعلق به دوران قاجار كه در زمان دومين جنگ ويرانگر جهاني توسط قواي متفقين به انبار مهمات و بعد از آن پادگان نظامي اختصاص یافته بود، به يک مرکز فرهنگي تبديل شد و با این تصمیم به جا و هنرمندانه بنایی که می رفت تا جزیی از بناهای مخروبه فعلی تهران باشد. این فرصت را یافت تا به مکان و پاتوقی بی نظیر و سرزنده برای هنرمندان و دوستداران هنر تبدیل شود .

موقعیت قرارگیری

خيابان طالقاني،‌ بعد از ايرانشهر،‌خيابان شهيد موسوي شمالي،ضلع جنوبي باغ هنر.
فعالیت ها

این مرکز با دربرداشتن سالن های متعدد که به نام چهارفصل بهارو تابستان و.... و دیگر سالن های این خانه که هر یک به نام موسسان این مرکز نام گذاری شده اند محل برگزاری طیف گسترده ای از نمایشگاههای هنری، جشنواره های فرهنگی- هنری، اجرای نمایش و تئاتر ، برگزاری کنسرت موسیقی،پخش فیلم و برگزاری دوره های آموزشی و .... می باشد. اما جز این فعالیت ها و رویدادهای هنری، خانه هنرمندان هر دوشنبه، چهارشنبه و بعضا پنج شنبه ها و شاید حتی یکشنبه ها(البته به ندرت!) پاتوق معماران و شهرسازان نیز هست که به بهانه حضور در نشست ها و برنامه هایی که بیشتر به میزبانی جامعه مهندسان شهرساز، انجمن مفاخر معماري ايران و جامعه مهندسان معمار برگزار می گردد دور هم جمع می شوند و این برنامه ها بستری می شود برای تعامل هر چه بیشتر معماران و شهرسازان  و دانشجویان و آشنایی هرچه بیشتر افراد و دانشجویان با اساتید و بزرگان و صاحب نظران عرصه های مختلف معماری و شهرسازی .

از جمله برنامه های این گروه ها :

1. پخش فیلم آثار معماری و شهرسازی و آثار معماران برجسته به همراه نقد آن

2. نقد آثار معماران و شهرسازان

3. نشست های تخصصی حول موضوعات مهم مرتبط با معماری و شهرسازی و شهر و بنا

4. برگزاری مراسم بزرگداشت و یادبود معماران برجسته

5. برگزاری نمایشگاه ها و مسابقات معماری

6. و  ....

همچنین از دیگر نکات مثبت این برنامه ها برگزاری آن ها در ساعات مناسب( معمولا بعد از ساعت 17) است که امکان حضور دانشجویان و افراد شاغل در این برنامه ها را فراهم می گرداند .

همچنین خانه هنرمندان ایران در ابتدای هر ماه برنامه ماهانه خود را در وب سایت خود به آدرس www.iranartists.org قرار می دهد از این رو علاقه مندان حضور در برنامه ها می توانند با مراجعه به این سایت، از برنامه ماهانه این خانه مطلع شوند .

 

جستجو با گوگل

ورود